Profesor Smrčka vydal v Británii knihu The European Integration Crisis: An Economic Analysis

08.01.2021

Autorské duo Luboš Smrčka a Marek Loužek vydalo v nakladatelství Cambridge Scholars Publishing knihu The European Integration Crisis: An Economic Analysis.

Kniha se zabývá především problematikou krizí Evropské unie v posledních letech a dopady těchto krizí na vizi evropské integrace.

Autoři se v jednotlivých kapitolách zaobírají mimo jiné dějinami evropské integrace, analýzou jednotlivých vln rozšíření Evropské unie v souvislosti s dopady rozšiřování na hlasovací mechanismy uvnitř Evropské unie, řadou dílčích krizí, kterou v posledních letech Unie prošla a dále prochází a pochopitelně také otázkou Brexitu.

Anotace vydavatelství ke knize: "European integration is not a priori positive or negative: it results from the interaction between various interests. During the past few years, however, it has been impossible to ignore increasingly strident claims that the European Union is in the midst of a crisis. According to this perspective, European institutions do not function well, democracy in the Union is flawed, eurozone problems have reached a critical point, and inward migration, which European institutions seem incapable of handling, is escalating.

This book demonstrates that public choice theory can be a suitable analytical tool to examine the European integration process. It is based on the assumption that consumers, politicians and even nations are similarly concerned with their own interests (economic, political, and so on). Public choice theory enables us to ‘de-idealize’ the European integration process and see the interests of individual actors in the process more realistically. European integration does not occur because the actors are altruistic; rather, it comes about due to their rational pursuit of individual or group self-interests.

European integration and other forms of globalization are not irreversible. For every action, there is an equal and opposite reaction. It remains a possibility that, after several decades of European integration, we are now entering an era of disintegration. This book will serve as a source of edification for academics, politicians, students, and experts, as well as the general public. It is designed to capture the interest of both graduate and postgraduate students of economics, political science and international relations."

Knihu je možné objednat na webové adrese https://www.cambridgescholars.com/product/978-1-5275-5982-0 

O projektu

Projekty TAČR s evidenčními čísly TD010093 a TD 010093 jsou řešeny mezinárodním vědeckým týmem, který je koordinován z Vysoké školy ekonomické v Praze. Oba projekty směřují k návrhům na legislativní změny a k vytvoření nových aplikací využitelných pro výzkum i praxi.