Ján Lalka k otázce vyvádění majetku úpadců v České republice

23.07.2018

Na květnové vědecké konferenci Insolvence 2018 - Restrukturalizace a insolvence v číslech vystoupil také ing. Ján Lalka, CFE, CII. Jeho tématem byla problematika vyvádění majetku úpadců.

Již dříve jsme v předchozím článku (ZDE) přinesli informace o tomto vystoupení a to včetně prezentace použité na konferenci. Nyní doplňujeme tyto informace také o videozáznam (ZDE).

Data společnosti Surveilligence, s.r.o., ve které ing. Lalka vykonává funkci Managing Director, ukazují mimo jiné velmi razantní nárůst rizikových (identifikovaných jako rizikové) závazků, transakcí i nákladů úpadců v roce, ve kterém je započato insolvenční řízení. Jestliže ještě několik málo let před úpadkem dlužníka jsou tyto rizikové závazky, transakce či náklady zjištěny v jednotkách menších než procento (z celkového objemu závazků, transakcí i nákladů), v roce zahájení insolvenčního řízení se jejich podíl ve všech kategoriích dostává do pásma devíti až sedmnácti procent.

O projektu

Projekty TAČR s evidenčními čísly TD010093 a TD 010093 jsou řešeny mezinárodním vědeckým týmem, který je koordinován z Vysoké školy ekonomické v Praze. Oba projekty směřují k návrhům na legislativní změny a k vytvoření nových aplikací využitelných pro výzkum i praxi.