Podle informací soudců vzrostl počet přihlášek pohledávek až trojnásobně

16.12.2019

Zajímavá informace se objevila v rámci sedmého ročníku insolvenčního semináře v Pracově u Tábora, který proběhl v první dekádě prosince. Podle některých insolvenčních soudců vzrostl počet insolvenčních návrhů směřujících k oddlužení po účinnosti novely insolvenčního zákona na více než dvojnásobek počtu před novelou, avšak počet přihlášek pohledávek se zvýšil až třikrát.

"Jde o velmi zajímavý postřeh, se kterým přišel v diskusi místopředseda soudu z Českých Budějovic doktor Strnad," poznamenal k tomu vedoucí týmu Výzkum insolvence profesor Luboš Smrčka. Podle jeho slov je velmi brzo na interpretaci této zkušenosti. "Určitě je to téma, kterým se budeme zabývat v našich výzkumech. Pochopitelně bylo jasné, že po relativně výrazných změnách v insolvenčním zákoně po novele zákonem číslo 31/2019 Sb. musí dojít k nějaké strukturální proměně uvnitř množiny dlužníků, ale nebudu skrývat překvapení, že ta změna má zrovna tuto podobu," dodal profesor Smrčka. Uvedl také, že jedním z úkolů odborné obce v těchto týdnech a měsících je skutečně pečlivě shroma6ďovat informace o vývoji v oblasti insolvenčních řízení a připravovat se i tímto způsobem na proces implementace nové evropské legislativy dané směrnicí přijatou v polovině roku 2019.  

Seminář s podporou Spolku insolvenčních správců a České advokátní komory uspořádal Krajský soud v Českých Budějovicích. Obsáhlé zpravodajství ze semináře je možné najít například v textu serveru Česká justice ZDE. Program a také prezentace přednášejících na semináři je možné najít ZDE.

O projektu

Projekty TAČR s evidenčními čísly TD010093 a TD 010093 jsou řešeny mezinárodním vědeckým týmem, který je koordinován z Vysoké školy ekonomické v Praze. Oba projekty směřují k návrhům na legislativní změny a k vytvoření nových aplikací využitelných pro výzkum i praxi.