Inflace poroste rychleji, ekonomika pomaleji

06.05.2021

Zatímco poslední předpovědi manažerů v barometru jejich očekávání jsou optimistické a přes sedmdesát procent dotázaných očekává růst produkce, nová makroekonomická prognóza České národní banky pokračuje v trendu snižování odhadu letošního růstu hrubého domácího produktu a zvyšování odhadu jeho vývoje v roce 2022. Je zde také silný signál pro firmy: Na konsolidaci finanční situace společností bude málo času, protože inflace potlačí nahoru sazby a financování dluhu může být rychle o dost dražší.

Tento trend, totiž mírnější letošní vzestup vynahrazený vyšším růstem v roce příštím je shodný pro několik posledních prognóz. "Je to logické. Důsledky pandemie přetrvávají podstatně déle, než jsme si představovali loni na podzim. Nicméně nízký letošní základ se za rok projeví ve vyšším indexu a ve větším prostoru pro restart," uvedl vedoucí týmu Výzkum insolvence profesor Luboš Smrčka.

Podle jeho vyjádření existuje reálný problém růstu inflace a případné reakce národní banky. "Příslušná zpráva uvádí, že celková průměrná inflace by podle ČNB měla činit letos 2,7 procenta a příští rok 2,4 procenta. V předchozí únorové prognóze přitom centrální banka odhadovala letos průměrnou inflaci na dvě procenta a příští rok 2,2 procenta. Rozdíl sedm desetin procentního bodu se nezdá jako důležitý, ale ve skutečnosti je to hodně. Především to může být klíčový stimul, který donutí ČNB konat výrazněji v oblasti sazeb. A růst sazeb znamená dražší úvěry, tedy i dražší konsolidaci finančních poměrů podniků. Pokud k tomu připočítáme, že veřejné finance jsou na pokraji sil a nemohou si dovolit pokračování nějaké masivnější podpory podnikatelské sféry, pak lze uzavřít, že firmy mají na konsolidaci svého postavení poměrně málo času. Jinak řečeno: Kdo restrukturalizuje svoje pozice, měl by postupovat rychle a rázně - není čas na otálení," uvedl profesor Smrčka.

Upozornil také důrazně na závěr příslušné zprávy ČNB, kde je oznámeno, že Bankovní rada rozhodla s okamžitou platností o zrušení tříměsíčních operací na dodávání likvidity úvěrovým institucím. "Doba polštářů je u konce," uvedl profesor Smrčka.

Novou prognózu ČNB naleznete ZDE.

O projektu

Projekty TAČR s evidenčními čísly TD010093 a TD 010093 jsou řešeny mezinárodním vědeckým týmem, který je koordinován z Vysoké školy ekonomické v Praze. Oba projekty směřují k návrhům na legislativní změny a k vytvoření nových aplikací využitelných pro výzkum i praxi.