Ján Lalka ze společnosti Surveilligence poskytl rozhovor Konkurzním novinám

03.12.2018

Naši pravidelní čtenáři jistě zaznamenali, že v poslední době přinášíme některá statistická data o insolvenčních řízeních tak, jak je zveřejňuje společnost Surveilligence.

Ani konkrétně Ján Lalka není našim čtenářům neznámý - například díky jeho přednášce na nedávné vědecké konferenci pořádané na Vysoké škole ekonomické v Praze. Odkaz na videozáznam z jeho vystopupení a také na příslušnou prezentaci naleznete ZDE.

Pro ilustraci přinášíme část rozhovoru s Jánem Lalkou, který vyšel v Konkurzních novinách:

Jak jste úspěšní při dohledávání majetku ve firmách, které jsou v úpadku?

Domnívám se, že velmi úspěšní. Při každé insolvenci, kterou jsme došetřovali, jsme nacházeli od jednotek milionů po stovky milionů korun vyvedeného majetku - viz statistiky, které jsme prezentovali v květnu na konferenci na Vysoké škole ekonomické v Praze. V podstatě u každé insolvence, u které se objevíme, tak nacházíme vyvedený majetek. Je to i tím, že na rozdíl od běžných auditorů, běžných vyšetřování, se u každé společnosti snažíme zpracovávat sto procent všech účetních transakcí minimálně za tři až pět roků nazpět. To je období, za které se dá zjistit opravdu velmi mnoho a porovnávat to s obdobím, kdy si firma uvědomila, že je v úpadku, a majetek se snažila vyvést a uchránit před věřiteli.

Zkoumáte také jak se firmy tunelují?

Vzhledem k tomu, že naše národy jsou velmi kreativní, tak pro mne jsou vyšetřování firem v úpadku nejzajímavějšími projekty. V nich se kreativnost velmi projevuje a dají se tam nalézt velmi zajímavá schémata. Existuje stovka schémat, o kterých vím a které mám zmapované. Tam je důležité, jestli firma má dostatek zdrojů, aby si najala experty, kteří jí pomohou tyto věci zakrýt. Vyvedení majetku je relativně snadné. Mnohem složitější je toto vyvedení zakrýt tak, aby se majetek nedal nalézt, aby se to dalo před soudem rozporovat. Čím bohatší firma, tím má lepší tým expertů, což bývají právníci a finanční a daňoví poradci. Takové případy jsou těžší, složitější a hůře se prokazují.

Rozhovor přinesly Konkursní noviny, http://www.kn.cz/

Celý rozhovor je k dispozicvi ZDE

O projektu

Projekty TAČR s evidenčními čísly TD010093 a TD 010093 jsou řešeny mezinárodním vědeckým týmem, který je koordinován z Vysoké školy ekonomické v Praze. Oba projekty směřují k návrhům na legislativní změny a k vytvoření nových aplikací využitelných pro výzkum i praxi.