Luděk Niedermayer předpovídá prudký růst počtu bankrotů

06.05.2021

Bývalý viceguvernér České národní banky a současný europoslanec Luděk Niedermayer předpokládá, že po odeznění podpůrných vládních opatření dojde na prudký růst počtu úpadků.

V rozhovoru pro Hospodářské noviny Niedermayer uvedl: "Po odstranění podpor firem začne docházet k vlně bankrotů, ekonomika se začne restrukturalizovat a růst nebude. Ale už by to chtělo minimálně náznaky korekce v oblastech, kde není důvod na nic čekat. Například restrukturalizace sektoru státních zaměstnanců by měla začít opravdu rychle, už jen s ohledem na to, že máme velmi nízkou nezaměstnanost. U nás krize navíc nepřinese značné zhoršení nezaměstnanosti."

Rozhovor byl veden ve světle nedávného oznámeníagentury Moody’s. Ta předpokládá velmi silné problémy českých veřejných financí a varovala poměrně otevřeně před možností zhoršení ratingu českých vládních bondů. K tomu Niedermayer řekl: "Myslím, že musí být jasná cesta snižování deficitu. Neříkám hned od 1. ledna v příštím roce, ale musí začít v okamžiku, kdy ekonomika už nebude potřebovat podporu ze státního rozpočtu. Měli bychom zpevnit fiskální pravidla, aby byla opravdu závazným rámcem, a ne trhacím kalendářem. U nás spousta věcí funguje na principu Potěmkinovy vesnice. Jsou sice na papíře, ale nefungují. Vůbec se proto nedivím, že ratingová agentura vyjadřuje znepokojení. Koneckonců rychlejší byly dluhopisové trhy. Rozdíl mezi úroky, které jsme v březnu platili na státní dluh proti ostatním zemím Evropské unie, o něčem svědčí. Je to indikace určitého problému. To, že v únoru Slovensko platilo záporný úrok a my dvě procenta, prostě o něčem vypovídá"


O rizicích financování vládního dluhu jsme informovali nedávno.

O projektu

Projekty TAČR s evidenčními čísly TD010093 a TD 010093 jsou řešeny mezinárodním vědeckým týmem, který je koordinován z Vysoké školy ekonomické v Praze. Oba projekty směřují k návrhům na legislativní změny a k vytvoření nových aplikací využitelných pro výzkum i praxi.