Pomalý, ale soustavný - takový je vývoj zhoršování insolvenční situace v České republice

08.04.2021

Nová studie společnosti Surveilligence potvrdila trend prvního čtvrtletí roku 2021. Tím je sice pomalé, ale zato soustavné zvyšování počtu jak insolvenčních návrhů, tak i prohlášených konkurzů. Nicméně ani tak se situace v březnu nezhoršila ani zdaleka natolik, aby byla v tomto srovnání dosahována nějaká rekordní čísla.

Jako hlavní závěry březnového reportu je možné citovat tyto údaje:

Bylo podáno 113 insolvenčních návrhů, tj. o 41 více než v únoru 2021 (72 návrhů), bylo prohlášeno 65 konkurzů právnických osob, tj. o 5 více než v únoru 2021 (60 konkurzů), byla povolena 1 reorganizace, tj. stejně jako v únoru 2021 (FRITAGRO Nížkov, s.r.o.) a žádná reorganizace nebyla přeměněna v konkurz.

V březnu 2021 bylo nově vyhlášených 7 moratorií, tj. o 5 méně než v únoru 2021 (např. JOSPO a.s.).

Velmi zajímavé je srovnání počtu skutečně prohlášených konkurzů v jednotlivých měsících v posledních letech - z následujícího grafu je vidět, že jakkoliv je trend nasměrován k postupnému zvyšování, z hlediska optiky posledních let nemůžeme hovořit o tom, že by již byly vidět dopady koronavirové krize.

 

 Zajímavé jsou také promítnuté trendy v následujících grafem, které dokumentují skutečně velmi pomalý vývoj zhoršování insolvenční situace.

 

Celou březnovou zprávu společnosti Surveilligence naleznete ZDE.

O projektu

Projekty TAČR s evidenčními čísly TD010093 a TD 010093 jsou řešeny mezinárodním vědeckým týmem, který je koordinován z Vysoké školy ekonomické v Praze. Oba projekty směřují k návrhům na legislativní změny a k vytvoření nových aplikací využitelných pro výzkum i praxi.