Zadlužení obyvatel znovu na rekordu. Tentokrát jde již o 2,67 bilionu korun

26.05.2021

Celkový dluh obyvatel České republiky vzrostl ke konci letošního prvního čtvrtletí na 2,67 bilionu korun. Je tak meziročně vyšší o 179 miliard.

Ve své zprávě založené na informacích Bankovního a Nebankovního registru klientských informací to uvedla společnost Czech Credit Bureau (celý zpracovaný text si můžete přečíst ZDE, originální zprávu ZDE).

Dynamický růst zadlužení táhnou především hypotéky a úvěry na bydlení - ty vzrostly meziročně o 189 miliard a zcela tak vymazaly mírný pokles spotřebitelských a ostatních úvěrů domácností (o deset miliard).

„Za vysokým růstem dluhu na bydlení stojí především rekordně vysoký zájem o hypoteční úvěry v letošním prvním čtvrtletí, ale také velmi silný závěr roku 2020. Svoji roli hraje také fakt, že přetrvává zájem o nemovitosti především v Praze, kde jsou jejich ceny vyšší než v ostatních krajích,“ uvedla pro výkonná ředitelka Bankovního registru Lenka Novotná.

Náš komentář k této věci:

"Pokles spotřebitelských úvěrů naznačuje dopady krize. Domácnosti bez majetku mají zhoršený přístup k úvěrům a zřejmě i sníženou ochotu využít úvěr k financování nákupů, což je dáno opatrností domácností na straně jedné a opatrností věřitelů na straně druhé. Lze pouze poznamenat, že jedním z mála období, kdy třebas jenom dočasně klesalo zadlužení domácností, byla krize předchozí v letech 2008 až 2010," uvedl analytik a ekonomický poradce Tomáš Marek.

Ten dále poznamenal: "Stálý hypotéční hlad by ale měl vzbuzovat obavy. Jsou k nim dva důvody. První: Co se stane ve chvíli, kdy dojde ke splasknutí hypotéční bubliny? Přičemž tato otázka je založena samozřejmě na předpokladu, že hypotéční bublina existuje, tedy že ceny nemovitostí jsou vytlačeny nad hladinu cen odpovídajících ekonomickému prostředí země a investičnímu potenciálu konečných kupců. Druhou otázkou je: Co se stane ve chvíli, kdy centrální banka začne podnikat opatření proti hrozící inflaci, nebude to mít jako jeden z důsledků podstatné zvýšení míry defaultu v oblasti hypotéčních úvěrů? Obě tyto otázky jsou legitimní a odpovědi na ně do značné míry ovlivní další makroekonomický vývoj v zemi."

 

 
 

Naopak objem dluhu z úvěrů na spotřebu meziročně klesl o deset miliard. Stalo se tak teprve podruhé za posledních šest let. Celkový objem dluhu rostl nejvíce u lidí ve věku 30 až 34 let a 45 až 54 let. Jediná kategorie, u které se celkový dluh snížil, jsou mladí lidé do 24 let.

 

Jen během prvního čtvrtletí se objem dluhu určeného na bydlení celorepublikově zvýšil o 66 miliard korun. Celkový počet lidí s úvěrem na bydlení se přitom proti konci roku 2020 o 1127 snížil, meziročně dokonce klesl o 5697 osob. Zvýšil se však v Praze, ve Středočeském kraji a v Plzeňském kraji, tedy v krajích s nejvyšší průměrnou částkou dluhu na klienta.

 

Naopak objem dluhu z úvěrů na spotřebu na konci prvního čtvrtletí meziročně klesl o deset miliard na 488 miliard korun. Jde o druhý meziroční pokles v řadě. „Přitom ještě koncem roku 2019 vzrostl objem dluhu na spotřebu meziročně téměř o 32 miliard korun. Na jedné straně tedy lidé investují do nemovitostí ve snaze ochránit své úspory, na druhé straně omezují financování věcí běžné spotřeby na dluh,“ upozornil výkonný ředitel Nebankovního registru Jiří Rajl.

Celkový objem dluhu rostl nejrychleji u lidí ve věku 30 až 34 let, u nichž se meziročně zvýšil o 11 procent. U lidí ve věku 45 až 54 let se zvýšil o desetinu. U obou skupin se rychle zvyšoval objem dluhu na bydlení a zároveň šlo o jediné skupiny, u kterých rostl i objem dluhu na spotřebu.

Celkem se výzkumu zúčastnilo 136 respondentů napříč trhem. Kromě zástupců...

Celkem se výzkumu zúčastnilo 136 respondentů napříč trhem. Kromě zástupců realitního trhu (developeři, realitky, banky či poradenské společnosti) to byli také představitelé veřejné správy nebo akademičtí pracovníci. - graf zvětšíte kliknutím

Dluh z úvěrů na bydlení se v kategorii 30 až 34 let zvýšil o 45,1 miliardy korun, zatímco objem dluhu na spotřebu se u nich zvýšil o 1,5 miliardy korun. U lidí ve věku 45 až 54 let se objem dluhu na bydlení zvýšil o 57 miliard korun a objem dluhu na spotřebu o 1,5 miliardy korun. Naopak u lidí do 24 let se objem dluhu nepatrně snížil, když meziročně klesl o 313 milionů na 43,8 miliardy korun. 

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/dluh-cesi-zadluzeni-bydleni-banky.A210526_114008_ekonomika_rts

 

 

O projektu

Projekty TAČR s evidenčními čísly TD010093 a TD 010093 jsou řešeny mezinárodním vědeckým týmem, který je koordinován z Vysoké školy ekonomické v Praze. Oba projekty směřují k návrhům na legislativní změny a k vytvoření nových aplikací využitelných pro výzkum i praxi.